[Teknik og fritid] Et nyt utrolig spændende læseaparat for synshandicappede med flere

Brian Hovmand Olesen brian at blindkom.dk
Man Nov 24 20:17:50 CET 2025


Hejsa

Jeg har netop deltaget i et arrangement via Zoom, som blev afholdt af Sofie Mongaard og René plus diverse efternavne Nielsen. 😊

Johnny Kosak fra LVI var også med og jeg må bare sige, at jeg blev super begejstret over mulighederne i denne her tingest.

Der er en geskæftig franskmand, som har udviklet et super smart læseaparat med AI.

Det hedder VoxyVision og det er bygget på en Google Pixel 9 telefon, men de har så erstattet alle de traditionell funktioner i telefonen med deres eget læsesoftware, som gør, at man som blind kan få læst stort set alt op, og via AI kan man så spørge ind til det man ser.

Så er det et helt almindeligt brev kan man få det læst op med OCR som vi kender det fra scannere osv. Men er det noget andet herunder håndskrift så kan AI læse det og man kan spørge mere ind til teksten.

Sofie bruger det til sortering af vasketøj, læsning af opskrifter mens hun er i køkkennet og meget andet.

Jeg må bare sige. Et stort farvel til Scaneren og et kæmpe stort goddag til VoxyVision.

Den her maskine er lille og kompakt, og der medfølger et genialt sammenklappeligt stativ til den.

Allerede til marts næste år kommer der en stor softwareopgradering som gør det muligt at bruge AI-funktionen uden man har adgang til internettet.

Wow må jeg bare igen sige.

So ein ding muss ich havben. Sådan en kunne jeg seriøst godt ønske mig.

Du kan læse meget mere om den her:

https://lvi.dk/catalog/products/voxivision

 

Mvh. Brian

-------------- næste del --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <http://blindkom.dk/pipermail/teknikfritid_blindkom.dk/attachments/20251124/6432f247/attachment.htm>


Mere information om maillisten Teknikfritid.