Kategorier
events

Event: Så nemt er det at lave musik som blind! Tirsdag 19. august

Kom med til en inspirerende aften, hvor Brian Hovmand Olesen viser, hvordan man som blind kan indspille, redigere og producere musik helt tilgængeligt. Dagens teknologi gør musikproduktion for blinde lettere end nogensinde.

Jeg har mere end 30 års erfaring som musiker ved både private fester og offentlige arrangementer og har komponeret og produceret musik i mange år. Nu bruger jeg mest tiden på at indspille egen musik og hjælpe andre med at redigere og mixe deres projekter.

Oplev selv glæden ved at få lyden af et verdensklasse-flygel eller et 70’er-trommesæt direkte hjem i stuen med nutidens virtuelle instrumenter.

Så tag en pause fra sommersolen, og bliv inspireret af, hvad teknologien anno 2025 tilbyder os synshandicappede musikelskere!

Du finder alle de praktiske oplysninger ved at besøge Blindkoms eventside.
Arrangementet finder sted via Zoom tirsdag d. 19. august kl. 19.30.

Af admin

Jeg er foreningens næstforman
d og meduvikler på denne portal.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *